صفحه اصلي  |  درباره ما  |  حضور بين‌المللي  |  تماس با ما  |  English

جستجو در سايت:

 

يادداشت

نخستین شماره سال جدید در پایان نه سال فعالیت مداوم و انتشار نود و نهمین شماره نشریه  فناوری  و توسعه صنعت بسته بندی، پیش روی شماست. هم زمان با نمایشگاه صنایع غذایی، کشاورزی و صنایع وابسته، آگروفود تهران در خردادماه، یکصدمین محصول این مجموعه با تدارکی ویژه در اختیار مخاطبان همیشه همراه نشریه قرار خواهد گرفت.

ادامه مطلب >>

كتاب


براي تهيه كتاب با شماره تلفنهاي
۶۶۴۶۲۹۰۳ - ۶۶۴۶۲۹۳۳
تماس بگيريد.

ويژه‌نامه PET

شماره چهل - سال هفتم - اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ويژه‌نامه دنياي كارتن

سال اول - شماره پنجم

 

نسخه قابل چاپ
مجله فناوري و توسعه صنعت بسته‌بندي - فن آوري هاي جديد درماشين آلات هايدلبرگ

فن آوري هاي جديد درماشين آلات هايدلبرگ
گزارش از همايش تخصصي ايران روتاتيو

كمپاني آلماني هايدلبرگ به عنوان يكي از پيشگامان و پيشروان صنعت چاپ در دنيا مطرح است. اين شركت در سال 2008 موفق به ارائه نوآوري هاي جديدي در طراحي و ساخت ماشين آلات شد. به طوري كه در نمايشگاه يورو 2008، اين فن آوري ها را شاهد بوديم.

در اين ميان، تكنيك هاي بازاريابي و تبليغات، ابزاري قدرتمند براي هايدلبرگ بود. تا سال به سال تكنولوژي هاي جديدي در اين حرفه ارائه كند.
شركت ايران روتاتيو، نماينده كمپاني هايدلبرگ در ايران با برگزاري نشستي تخصصي به بررسي آخرين تكنولوژي هاي به كار رفته در ماشين آلات چاپ پرداخت. در اين همايش كه دوشنبه 7 بهمن ماه سال جاري در آمفي تئاتر سازمان توسعه تجارت برگزار شد، خالقي زاده، مدير فني ايران روتاتيو از ساخت بزرگ ترين مركز آموزشي و پژوهشي هايدلبرگ خاورميانه در ايران خبر داد. مركزي كه خدمات مختلفي از جمله مشاوره، مهندسي به تامين تجهيزات و قطعات يدكي به چاپخانه داران ارائه مي كند.

پيشينه تكنولوژي چاپ در هايدلبرگ
مهندس خالقي زاده، مدير فني شركت ايران روتاتيو با بيان اين مطالب كه ماشين آلات هايدلبرگ بر اساس نيازهاي مشتريان ساخته مي شوند، اظهار داشت: اين هدف در سال 2004 ميلادي به راهكارهاي علمي و بازاريابي براي افزايش قدرت رسانه ها بدل شد. اين نوآوري ها به منظور تامين نيازهاي مشتري و همچنين افزايش مديريت چاپخانه داران ارائه شده است. به طوري كه يكي از شعارهاي هايدلبرگ در نمايشگاه Euro2008، ارزش برتر و كارآمدي بهتر بود. اين همان مديريت كيفيت و رعايت استانداردهاي بين المللي در ساخت و طراحي ماشين آلات چاپ است.

وي ضمن اشاره به مراحل عملياتي ماشين آلات هايدلبرگ، خاطر نشان ساخت: در مقوله ليتوگرافي و پيش از چاپ، دستگاه هاي پليت ستر (plate seter) و سوپراستر (supre seter) در مدل هاي حرارتي (termoseter) ارائه شده اند. اين ماشين آلات يك ورقي تا 10 ورقي بوده كه توانمندي هاي عديده اي دارند. دستگاه سوپرا ستر A-52 با ؟؟؟   ، قدرت دستيابي به ظرفيت هاي متنوع پليت را دارد. همچنين كم مصرف ترين دستگاه دنيا بوده كه خطاهاي ناشي از دما را كنترل مي كند. مهم ترين ويژگي آن، نبود خواب و توقف دستگاه است. به عبارتي ديگر ؟؟؟ نصب شده در ريل حركتي ماژول، خطاها را كنترل نموده تا بلافاصله بر طرف شود. البته سرعت حركتي ماشين پايين بود، كه چندان اهميت ندارد.

خالقي زاده با تاكيد بر تكنولوژي بالاي دستگاه توليدي پليت ستر، تصريح كرد: اين ماشين آلات با پليت هاي Chemistry و پليت هاي process-let، ارتباط مستقيم (online) داشته كه به طور اتوماتيك، مواد زائد و شيميايي را بر طرف مي كند. اين نسل از پيلت سرت، جايزه نوآوري صنعت چاپ آلمان و همين طور طراحي برتر ژاپن را كسب كرده است.

از سال 2007 تا كنون، 760 دستگاه در چاپخانه هاي مختلف نصب و راه اندازي شده كه پيش بيني افزايش قريب الوقوع آن در سال 2009 نيز مي شود.

ويژگي هاي برتر دستگاه پليت ستر
مدير فني شركت ايران روتاتيو در مورد ويژگي هاي تكنيكال دستگاه هاي supre seter گفت: 8 ماژول 64 ؟؟؟  در سايز 105 بر روي اين دستگاه مقابل نصب بوده كه قدرت و توان ماشين را چند برابر مي كند. در واقع با اين تكنولوژي شاهد افزايش سرعت خواهيم بود. از طرفي ديگر دستگاه نامبرده قابليت اتصال online به دفتر مركزي هايدلبرگ را داشته تا مستقيما تحت كنترل قرار گيرد. جالب است كه بدانيد 400 نماينده اين كمپاني بزرگ در دنيا از طريق hotline به يكديگر متصل بوده تا مستقيما مراحل نگاشت پليت را مورد بررسي قرار دهند. اين ويژگي منجر به حذف مرحله پانيچ كاغذي نهايي خواهد شد. اين در حالي است كه سيستم كنترل حرارت مركب دهي ماشين آلات چاپ از طريق گردش آب تامين مي گردد. از آنجايي كه خنك بودن پليت در ماشين اهميت دارد بايد تحت مكانيزه دما به دقت كنترل شود.

وي ضمن بررسي ظرفيت هاي توليدي پليت ستر در رنج هاي مختلف تصريح كرد: خدمات ارائه شده توسط كمپاني براي همه ماشين آلات و دستگاه هاي اجرايي بوده و ظرفيت هاي متنوع تعريف مي شوند. از طرفي ديگر راندمان سفارشات و عملكرد كاري قابل بررسي خواهد بود. اين در حالي است كه درصد ضايعات به شدت كاهش يافته و از پرت حرارتي جلوگيري مي شود.

در واقع با نصب سيستم نرم افزاري در اين دستگاه اپراتور مربوطه با دقت هر چه تمام تر بخش هاي ماشين را كنترل نمي داند كه چه موقع و به چه صورتي از آن بهره گيرد.

مهندس خالقي زاده به رفع مشكل رويهم خوردگي قوام ها و رنگ ها در دستگاه supre seter اشاره و اضافه كرد: بلافاصله پس از دريافت اطلاعات از پليت ستر، كاغذ در داخل پنجه ماشين چاپ فيكس شده تا مشخصات آن بازبيني شود. پس از آن مراحل آماده سازي آن طي مي شود تا در ميزان كاغذ صرفه جويي شود. در واقع رنگ ها و قوام ها به دقت تنظيم و در جاي خود قرار مي گيرند. در صورتي كه دستگاه در لحظه اي دچار اشكال شود، ماژول ليزر عمل كرده و آن را متوقف مي كند تا عملا پرت كاغذ نداشته باشيم.

نوآوري هاي هايدلبرگ
مهندس خالقي زاده با بيان نوآوري هايي در ماشين آلات هايدلبرگ در سال 2008، گفت: ارائه سيستم هاي مشابه اپراتور يا اسپكتومترهايي بر روي ماشين، مشكل رويهم خوردگي رنگ ها و قوام ها بر طرف مي شود. يعني ؟؟؟  شرايط را بررسي كرده تا در حين بروز مشكل، بر طرف گردد. مهم ترين مزيت اين سيستم، مقايسه پليت با مستر و كنترل دقيق كاغذ چاپ شده است. به عبارتي اگر گرد و خاكي بر روي كاغذ نشسته و فتحه را بدل به ضمه كرده است، شناسايي و دستگاه، كاغذ نامبرده را به عنوان كاغذ باطله در پالت شناسايي كند.

وي با تاكيد بر آماده سازي پليت بدون توقف در ماشين آلات نامبرده خاطرنشان ساخت: امكاناتي همچون تنظيم نور، كنترل كيفيت رنگ و كنترل ويژگي هاي كاغذ در اين دستگاه وجود دارد كه موجب برتري آن بر ساير ماشين آلات مشابه شده است.

نكته جالب توجه آن است كه اپراتور مربوطه در طول دستگاه حركت كرده و لحظه به لحظه ماشين را كنترل مي كند. بحث ديگر كه اهميت دارد، مديريت رنگ و كاليبراسيون ماشين است. بهترين راهكار اين است كه با نصب نرم افزار مخصوص هايدلبرگ، اين مديريت صورت گرفته و بر اساس تايمينگ اعمال شده، برنامه ريزي مطلوب صورت گيرد.

خالقي زاده در مورد واحد مركب دهي ماشين نامبرده نيز گفت: نوآوري ارائه شده به Anticallez معروف است. در اين نوآوري، تك به تك اطلاعات قابل بررسي بوده كه بر روي پليت و نمونه كاغذ چاپي انتقال مي يابد. در واقع واحد مركب دهي حذف و ؟؟؟  نصب شده وظيفه آن را بر عهده مي گيرد. اين را نيز بدانيد كه با نصب چنين دستگاهي، 90 درصد در پرت كاغذ صرفه جويي خواهيم كرد.

همان طور كه مي دانيد در ماشين آلات قديمي، واحد مركب دهي تفكيك شده و بر اساس قوام و رنگ هاي مختلف در طول ؟؟؟   ماشين قرار مي گرفتند ولي در واحدهاي جديد، سيستم منيتورينگ مركزي اين مديريت رنگ را انجام مي دهد.

وي در پايان سخنانش به تعويض هم زمان نورد چاپ اشاره و اضافه كرد: در يك ماشين افست 12 رنگ، ظرف يك و نيم دقيقه نورد چاپ تعويض و هم زمان پليت هاي مربوطه تغيير مي يابد. اين ويژگي منجر به كاهش اتلاف زمان و حتي هزينه خواهد شد.

هايدلبرگ با ارائه فن آوري جديد كنترل و منيتورينگ، انقلابي را در صنعت چاپ خلق كرد كه قطعا در سال هاي آتي بيشتر خواهيد شنيد.
اين اميدواري مي رود كه با بهره برداري از مركز آموزشي و پژوهشي هايدلبرگ در ايران، تكنيك هاي نوين اين كمپاني را به كار گرفته و متدهاي آن ها را بياموزيم. مركزي كه بزرگ ترين آكادمي چاپ خاورميانه خواهد شد.

پايان بخش برنامه
در انتهاي اين نشست، يكي از كارشناسان فني شركت ايران روتاتيو به بررسي مكانيزم هاي كنترلي و ابزار دقيق ماشين آلات پرداخت. وي با ارائه نمودارها و جداولي، اين مسائل را به دقت بررسي و آماري به لحاظ كاركرد ماشين آلات چاپ هايلدبرگ در كشورهاي مختلف دنيا ارائه داد.

براي دريافت فايل PDF اين مطلب اينجا را كليك كنيد.


نقل مطالب با حفظ حقوق معنوي مجله و با اشاره به مشخصات كامل مقاله بلامانع است.
 

شماره آينده
شماره پياپي ۱۰۰ - سال دهم - ارديبهشت ‌ماه ۱۳۹۳


شماره جديد
شماره پياپي ۹۹ - سال دهم - فروردين‌ماه ۱۳۹۳


صفحات زرد
صفحات زرد - شماره پياپي ۹۹ - سال دهم - فروردين‌ماه ۱۳۹۳


East AfriPack 2014
آذر هولوگرام
صفحه اصلي  |  درباره ما  |  اشتراک  |  تبليغات  |  نقشه سايت  |  تماس با ما

© کليه حقوق اين سايت متعلق به مجله
فناوري و توسعه صنعت بسته بندي مي‌باشد.