صفحه اصلي  |  درباره ما  |  حضور بين‌المللي  |  تماس با ما  |  English

جستجو در سايت:

 

يادداشت

نخستین شماره سال جدید در پایان نه سال فعالیت مداوم و انتشار نود و نهمین شماره نشریه  فناوری  و توسعه صنعت بسته بندی، پیش روی شماست. هم زمان با نمایشگاه صنایع غذایی، کشاورزی و صنایع وابسته، آگروفود تهران در خردادماه، یکصدمین محصول این مجموعه با تدارکی ویژه در اختیار مخاطبان همیشه همراه نشریه قرار خواهد گرفت.

ادامه مطلب >>

كتاب


براي تهيه كتاب با شماره تلفنهاي
۶۶۴۶۲۹۰۳ - ۶۶۴۶۲۹۳۳
تماس بگيريد.

ويژه‌نامه PET

شماره چهل - سال هفتم - اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ويژه‌نامه دنياي كارتن

سال اول - شماره پنجم

 

نسخه قابل چاپ
مجله فناوري و توسعه صنعت بسته‌بندي - طراحي سبز براي سسهاي قرمز !

طراحي سبز براي سسهاي قرمز !
گفت و گو با مدير عامل شرکت مهرام

اشاره:
شركت مهرام به منظور توليد انواع چاشني و سس در اسفند ماه ۱۳۴۹ تحت شماره ۱۴۴۹۸ بصورت شركت سهامي خاص تاسيس شدو در سال ۱۳۵۰ به بهره‌برداري رسيد. در ابتداي فعاليت اين واحد، فقط ۵ نوع محصول توليد مي شدكه اين رقم در حال حاضر به حدود ۷۰ نوع محصول رسيده است. اين شركت در بهمن س محصول رسيده است. توسط هيئت پذيرش سازمان بورس اوراق بهادار پذيرفته شد و به يك شركت سهامي عام تبديل شد. كارخانه مهرام واقع در شهر صنعتي البرز در استان قزوين و در زميني به مساحت ۱۱۰۰۰ مترمربع و زير بناي حدود اقدام به توليد انواع سس‌هاي سرد ( مايونز معمولي و كم چربي،سالاد فرانسوي، خردل، هزارجزيره) و رنچ ) ؛ انواع سس‌هاي گرم ( كچاپ معمولي، تند و با طعم سير ) ،انواع مربا، ( توت فرنگي ؛ هويج آلبالو ) انواع مربا ، انواع سركه ( معمولي ، رنگي و طعم دار ) ، انواع زيتون و انواع رب گوجه فرنگي مي‌نمايد.

در اين گروه توليدي كارخانجات ديگري هم به شرح ذيل فعاليت مي‌کنند :
1. كارخانه ليمونديس واقع در شيرازكه فعاليت عمده آن توليد انواع خيار شور ، انواع ترشي ،آبليمو و آب نارنج است.
2. كارخانه مهبان واقع در تهران كه انواع محصولات کنسرو غير گوشتي را توليد مي کند
3. كارخانه سنوس واقع در جيرفت كه به توليد انواع كنسانتره مركبات مي پردازد

با مدير عامل شرکت مهرام گفت و گويي را انجام داديم که در زير مي خوانيد:

در ابتدا تاريخچه اي از مهرام بگوييد؟
شركت مهرام سال 1349 تشكيل شد. آن زمان، مهرام، تيم ديگري بود و اهداف ديگري داشت. اولين محصولي كه اين شرکت توليد كرد، سس مايونز بود. جالب است كه بدانيد مردم ما مايونز را به نام مايونز مهرام مي‌شناسند و طعم سس مايونز اروپايي را نمي‌پسندند. اين امر، موجب شده كه در 37 سال گذشته، هر شركتي كه خواسته وارد اين بازار شود ، محصولي توليد كند كه طعم مايونز مهرام را داشته باشد. اين شرکت با شش محصول شروع به كار كرد ولي در حاصل حاضر حدود 70 محصول را به بازار عرضه مي‌كند. در مورد بعضي از محصولات پايه‌گذار بوده و در مورد برخي ديگر هم ليدر بوده و هست.

آيا اين شرکت در استانهاي ديگر هم کارخانه دارد؟
بله، پنج كارخانه در استانهاي فارس،تهران وکرمان تحت نظارت مهرام فعاليت مي‌كنند. شما كمتر شركتي را مي‌بينيد كه براي مثال، هم در توليد سس مايونز موفق باشد و هم در توليد ترشيجات. معمولا ً هر كدام فقط در يك بعد موفق‌اند.البته مسلماً در برخي از محصولات، شركت‌هاي بسيار خوب ديگري هم هستند كه رقابت تنگاتنگي با آنها داريم .

در آينده چه محصولاتي را توليد خواهيد کرد؟
بيش از 20 محصول جديد به بازار ارائه خواهيم كرد. بعضي از آنها 70 تا 80 درصد كارشان به پايان رسيده و بقيه هم در حال بررسي است و آنها را به مرور زمان با توجه به برنامه‌زمان‌بندي وارد بازار خواهيم كرد. توسعه خطوط توليددر دستورکار است. ما اميدواريم بتوانيم تنوع خوبي را در بازار ايجاد کنيم.

تا چه اندازه به کيفيت بها مي دهيد؟
بسيار زياد،مهرام به جز طعم، در اتفاقات صنايع غذايي هم پيش رو است. اين شرکت، جزو معدود شركت‌هايي هست كه در بورس حضوري فعال دارد. تمام استاندارهايي را كه در اين سال‌ها وارد كشور شده، به طور پيشرو اخذ كرده ايم. از جمله ايزو H Accp. اين شرکت، براي حمايت از حقوق مصرف‌كنندگان، چهار مرتبه به صورت پياپي تنديس گرفته است. اين را نيز بدانيد که بعضي مواد و محصولات ما از استانداردهاي داخل كشور هم بالاتراست.

و بسته بندي درشرکت مهرام چه جايگاهي دارد؟
با توجه به تحولي كه در دنيا ايجاد شده، خريدار به دنبال بسته‌بندي است كه مصرف محصول را برايش راحت‌تر كند. تازه‌ترين بسته بندي‌هايي كه در چند سال اخير وارد بازار شده، بسته‌بندي‌هاي پليمري است كه نسبت به شيشه با استقبال بيشتري مواجه شده است. مهرام هم سعي كرد تا علاوه بر شيشه كه جزء بسته‌بندي‌هاي سخت محسوب مي شود،بسته‌بندي‌هاي پليمري و پلاستيكي را هم داشته باشد. مصرف‌كننده بايد بتواند به راحتي از محصول استفاده‌‌كند و طراحي اخير ما براي سس اين امكان را به او مي‌دهد.

چگونه؟
 به دليل مدل ايستادن بطري به سمت درب آن، ديگر نيازي به تكان دادن سس در هنگام استفاده، مخصوصاً زماني که مقدار آن کم باشد، نيست. از سوي ديگر، با استفاده از فن آوري جديد و سيلكوني كه ما به دور دهانه بطري گذاشته‌ايم ،ديگر سسي اطراف درب نمي‌ريزد و دهانه را كاملاً تميز و بهداشتي نگه خواهد داشت. براي مثال، وقتي مي‌بينيم كه مصرف‌كننده عسل را هنوز در بسته‌بندي سنتي شيشه‌اي استفاده مي‌كند و با قاشق بايد آن را بردارد و همه جا هم نوچ و هم كثيف شود، پس ما  سراغ آوردن يك بسته‌بندي پليمري جديد كه سرش مانند سس باشد و بتوان بدون دخالت دست آن را روي بقيه مواد صحبانه ريخت.

آيا اين نوع بسته بندي توجيه اقتصادي دارد؟
 اين مدل براي اولين بار در ايران توليد شده که بسيار هم پرهزينه است. ولي هنگامي که تقاضاي بيشتر مصرف‌كننده‌ها به لحاظ فني و كيفي را مشاهده مي کنيم، اين محصول را توليد مي کنيم
 سرمايه‌گذاري ‌ما براساس خواست مصرف‌كننده شکل مي گيرد. براي مثال، محصول جديدي براي سس سالاد الويه طراحي كرديم. براي تهية اين محصول، بايد موادي به اين سس اضافه شود. مهرام اين کار را براي مصرف کننده انجام و سس آماده را در اختيارشان قرار داد. با توجه به اين‌كه هنگام استفاده، مقدار زيادي سس بايد از روي ظرف برداشته شود، پس اين ظرف بايد دهانه بزرگي داشته باشد تا قاشق به راحتي وارد آن شود. از طرفي، ارتفاع ظرف نبايد آنقدر زياد باشد كه تمام دست فرد به سس آغشته شود. اين ظرف، جز آخرين تكنولوژي‌هاي ليبلينگ بوده و طراحي آن زمان بسيار برده است.

ويژگي برتر اين نوع ظروف را درچه مي دانيد؟
اين بسته ها،فرم نرم و زيبا و متفاوت با مدل هاي موجود در بازار دارد.از طرفي ديگر.سس‌ها بر روي درب قرار مي‌گيرند، تا امكان مصرف تمام محصول از ظرف فراهم شود.همچنين در ساخت محصول از مواد استاندارد خوراكي با يك فيت بالا استفاده شده كه هم نرمي بدنه ظرف را به دنبال دارد و هم طعم محصول را در طولاني مدت تغيير نمي‌دهد.اين در حالي است که درب  محصول به آساني باز و بسته مي‌شود و پلاستيك به کار رفته براي اين درب از مواد خوراكي و استاندارد است.
با توجه به نحوه ريزش سس و براي جلوگيري ورود هوا به داخل ظرف، نوعي silicon براي كنترل خروج سس در درب هاي اين محصولات تعبيه شده كه يكي از قدم‌هاي بزرگ صنايع غذايي براي رسيدن به حد استانداردهاي خارجي است. علاوه بر اين، جنس درب از مواد مرغوب ساخته شده و طوري طراحي گرديده كه راحت باز و بسته شود تا لولاي آن در مصارف طولاني مدت دچار شكستگي و فرسودگي نگردد.

از جمله موضوعات مهم در بسته بندي هاي نوين ،بازيافت مواد است . در اين رابطه چه اقداماتي کرده ايد؟
همانطور که مي دانيد مواد پلاستيكي به خاطر ارزان بودن و تنوع، حجم زيادي از مواد دور ريز را به خود اختصاص ميدهند و چون پلاستيك به سرعت تجزيه نميشود، بحث بازيافت آن در طراحي سبز از جايگاه ويژهاي برخوردار است. علاوه بر آن، طراحي بستهبندي با قابليت استفاده مجدد از ويژگيهاي طراحي سبز است. در اين ميان انتخاب دو پوسته بيروني كلاسيك براي محصولي كه در اثر گذشت ايام، قديمي و فرسوده ميشود هم يكي ديگر از موارد صرفهجويي در هزينه و سلامت محيط زيست است. استفاده از مواد بازيافتي به جاي مواد طبيعي، امكان تعويض قطعات فرسوده در محصول و عدم استفاده از مواد تركيبي در پيكره محصول هم ميتواند در قوانين طراحي سبز قرار گيرد تا ما را در مبارزهاي كه عليه نابودي طبيعتمان شروع كردهايم، همياري و كمك كند.

پس به طراحي بسته ها اعتقادي ويژه داريد؟
بله،فرمدهي، وزن و سرعت روشهاي توليد در محصولات مهرام، همگي حاصل انتخاب مواد صحيح و طراحي كاربردي است كه امروزه با شناخت مواد جديدتر و جايگزيني اين مواد به جاي مواد توليدي قبلي رايج شده است و ما ميتوانيم در دنياي امروز طرح نهاييمان را كاربرديتر و صحيحتر به بازار عرضه كنيم.
اتفاق جديدتري هم كه به تازگي در مهرام رخ داده، توجه به همين امر و طراحي صنعتي است . طراحي جديد بستهبنديها، تنوع ابعادي محصولات به منظور كاربري آسان و توجه به مواد بستهبندي هم از نظر قابليت شكلگيري فرمي و هم از نظر كيفيت ساختاري، محصولات مهرام را از ديگر محصولات همسان متمايز كرده است. اين بستهبندي‌ها علاوه بر مقاوم بودن در برابر حرارت و تغيير نيافتن محصول داخل آن به دليل انتخاب مواد، نرمي و راحتي در مصرف، قابليت استفاده مكرر از بستهبندي در صورت نياز كاربر و استفاده از رنگهاي خوراكي با استانداردهاي بالاي جهاني از نظر كيفيت طراحي سبز، يك موفقيت محسوب ميشوند و به نوعي يك گام مؤثرند در جهت داشتن محيط زيستي بدون خدشه و آسيب و البته دوست داشتني. مهرام را راحت ببينيد.

واحد کنتري کيفي شرکت مهرام چند سال است که به فعاليت خود ادامه مي دهد؟
در سال 1360، براي تأسيس يک آزمايشگاه کنترل کيفي اقدام کرديم که از سال 1380 اين مکان به عنوان يک آزمايشگاه کنترل کيفي مدرن و با تجهيزات پيشرفته، کنترل مرغوبيت همهٔ مواد اوليه ورودي به کارخانه (اعم از مواد اوليه توليدي و بسته بندي)، محصولات نيمساخته و محصولات نهايي را بر عهده دارد. در کارخانه مهرام، هيچ ماده اوليه‌اي اجازه مصرف نخواهد داشت و هيچ محصولي ترخيص نخواهد شد مگر آن که تأييديه آزمايشگاه دريافت کرده باشد. به منظور اطمينان از اجراي درست دستورالعمل‌ها و فرمولاسيون‌هاي توليد و ايجاد شرايط بهداشتي لازم براي آماده سازي و توليد محصولات و همچنين کنترل انبارهاي کارخانه و رعايت وضعيت صحيح بهداشتي حمل و نقل محصولات، قسمت کنترل کيفي در مجموعه آزمايشگاه‌ها و مرکز تحقيقات، از حدود 20 سال پيش راه اندازي شد.

و در مورد واحد R&D بگوييد؟
در سال‌هاي اوليه جنگ (حوالي سال 61)، با توجه به لزوم بازنگري در فرمولاسيون محصولات، به دليل ممنوعيت ورود مواد اوليه مصرفي که از خارج وارد مي شد، اولين قدم براي ايجاد آزمايشگاه تحقيق و توسعه برداشته شد. اين قسمت، در سال 78 به صورت رسمي ‌موفق به دريافت گواهينامه واحد تحقيق و توسعه از وزارت صنايع شد و دو سال متوالي نيز به عنوان مرکز R&D نمونه استان انتخاب گرديد. لازم به ذکر است که اين قسمت، به عنوان يک سازمان پويا در شرکت مهرام در طي 26 سال فعاليت خود، علاوه بر رفع مشکلات جاري محصولات شرکت، موفق به ارائه ده‌ها محصول جديد شده که حداقل 75 محصول آن موفق به گرفتن پروانه ساخت از وزارت بهداشت و درمان شده است.

ونکته آخر؟
مرکز تحقيقات و آزمايشگاه‌هاي مهرام، در حال حاضر با داشتن آزمايشگاه‌هاي شيمي، فيزيک، ميکروبي، تحقيق و توسعه و اتاق ماندگاري با 13 نيروي متخصص در سطوح علمي کارداني، کارشناسي و کارشناسي ارشد در رشته هاي صنايع غذايي ، ميکروبيولوژي و شيمي، به عنوان آزمايشگاه همکار موسسه استاندارد ايران، در سطح استان و کشور فعاليت مي کند .  اين آزمايشگاه، نسبت  به دريافت استاندارد ايزو 17025 نيز اقدام کرده است.
از فعاليت هاي مهم اين مرکز، پذيرش دانشجو براي کارآموزي و آموزش در زمينه هاي آزمايشگاه ها، کنترل کيفيت ، خط توليد، انبار و.... بوده است  که بيش از 70 نفر از دانشجويان، در اين کارخانه کارآموزي کرده اند.
در پايان اين اميد مي رود که شرکت مهرام با اين همه سابقه درخشان به خدمت رساني خود ادامه دهد.

براي دريافت فايل PDF اين مطلب اينجا را كليك كنيد.


نقل مطالب با حفظ حقوق معنوي مجله و با اشاره به مشخصات كامل مقاله بلامانع است.
 

شماره آينده
شماره پياپي ۱۰۰ - سال دهم - ارديبهشت ‌ماه ۱۳۹۳


شماره جديد
شماره پياپي ۹۹ - سال دهم - فروردين‌ماه ۱۳۹۳


صفحات زرد
صفحات زرد - شماره پياپي ۹۹ - سال دهم - فروردين‌ماه ۱۳۹۳


East AfriPack 2014
آذر هولوگرام
صفحه اصلي  |  درباره ما  |  اشتراک  |  تبليغات  |  نقشه سايت  |  تماس با ما

© کليه حقوق اين سايت متعلق به مجله
فناوري و توسعه صنعت بسته بندي مي‌باشد.