صفحه اصلي  |  درباره ما  |  حضور بين‌المللي  |  تماس با ما  |  English

جستجو در سايت:

 

يادداشت

نخستین شماره سال جدید در پایان نه سال فعالیت مداوم و انتشار نود و نهمین شماره نشریه  فناوری  و توسعه صنعت بسته بندی، پیش روی شماست. هم زمان با نمایشگاه صنایع غذایی، کشاورزی و صنایع وابسته، آگروفود تهران در خردادماه، یکصدمین محصول این مجموعه با تدارکی ویژه در اختیار مخاطبان همیشه همراه نشریه قرار خواهد گرفت.

ادامه مطلب >>

كتاب


براي تهيه كتاب با شماره تلفنهاي
۶۶۴۶۲۹۰۳ - ۶۶۴۶۲۹۳۳
تماس بگيريد.

ويژه‌نامه PET

شماره چهل - سال هفتم - اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ويژه‌نامه دنياي كارتن

سال اول - شماره پنجم

 

نسخه قابل چاپ
مجله فناوري و توسعه صنعت بسته‌بندي - فروش بهاره يا نمايشگاه تخصصي ؟!

فروش بهاره يا نمايشگاه تخصصي ؟!
گزارشي از نخستين نمايشگاه غذايي حلال ايران

نخستين نمايشگاه غذاي حلال ايران، 10 تا 3 اسفند ماه 1387 در محل دائمي نمايشگاه هاي بين المللي تهران برگزار شد. در حالي كه انتظار مي رفت شركت هاي متعددي حضور يابند ولي تنها سالن خليج سالن فارس به آن اختصاص داشت. زمان نامناست و اطلاع رساني نامطلوب از جمله علل اين معضل بود. از طرفي فروش بهاره و برگزاري چندي نمايشگاه در آن زمان، اكثر شركت ها را ترغيب به حضور در جشنواره هاي ديگر همچون برترين هاي صنايع غذايي و شيلات تهران كرده بود. با اين وجود شركت كنندگان در حوزه هاي صنايع آشاميدنيع روغن نباتي، اغذيه سرد و گرم و لبني و.... حضور يافتند تا به ارائه آخرين محصولات خود بپردازند. در اين ميان حضور برندهاي معروفي همچون پگاه، سانديس، دايتي و.... جالب توجه بود.

اكثر غرفه داران بر غير تخصصي بودن و نامفهوم بودن حوزه نمايشگاه تاكيد و خواستار برگزاري زماني بهتر براي آن شدند كه در اين ميان شنيده مي شد. دومين دوره اين جشنواره، مهرماه سال آتي برگزار خواهد شد. موضوع بعدي، عمومي بودن استقبال كنندگان و عدم بازاريابي مطلوب بود. به طوري كه برخي از آنها از مشتريان غير تخصصي ناراضي بودند. با اين وجود اميد مي رود كه دومين دوره اين نمايشگاه با برنامه ريزي بهتر و كاركردي مطلوب تر برگزار شود تا شركت كنندگان بيشتري در حوزه صنايع غذايي و بسته بندي حضور يابند.

انجمن متخصصين علوم و صنايع غذايي
اين تشكل علمي-صنعتي با سابقه اي چندين ساله در برگزاري نشست هاي عملي ماهيانه و سمينارهاي تخصصي فعاليت مي كند. همچنين فراكسيون صنايع غذايي را در مجلس شوراي اسلامي به منظور حل مشكلات و ارائه راهكارهاي علمي تشكيل داده است. از ديگر برنامه هاي آن مي توان به موارد زير اشاره كرد:

انتشار كتب مرتبط با صنعت غذا به همكاري اساتيد ايراني، تشكيل كميته مسئولين فني و فارغ التحصيلان و تدوين آيين نامه داخلي، برگزاري دوره هاي آموزشي در عناوين مختلف، كمك به كارخانجات جهت صادرات محصولات، حل مشكلات اجرايي و قضايي شركت ها، ايجاد مركز تحقيقات صنايع غذايي و قند با همكاري دانشگاه صنعتي امير كبير، برگزاري مستمر جلسات كميته بهداشت و ايمني كار، حضور مستمر در جلسات كميته ملي تدوين استاندارد، بستر سازي مناسب اينترنتي جهت ارائه مقالات، دوره هاي آموزشي و تخصصي جهت كارشناسان و مديران كارخانجات، تشكيل نمايشگاه مجازي و بانك جامع اطلاعات صنايع غذايي و دوره هاي آنلاين دكتر حسيني، رييس انجمن متخصصين علوم و صنايع غذايي ايران با بيان مطالب فوق افزود: نخستين نمايشگاه غذاي حلال را با همياري و همكاري ديگر تشكل هاي وابسته در اسفند ماه سال 87 برگزار كرديم كه اميدواريم با رفع مشكلات و نقائص، دومين دوره آن را از 25 تا 28 مهرماه سال آتي برنامه ريزي كنيم. اين درحالي است كه سومين هايش صادرات صنايع غذايي هم زمان با نمايشگاه آگروفود را برگزار خواهيم كرد. همچنين برگزاري سومين جشنواره علوم و صنايع غذايي ايران (جايزه علمي دكتر هدايت) را رد 26 مهر ماه سال آتي در دستور كار داريم.

وي در پايان سخنانش به برگزاري تورهاي عملي و تفريحي و دوره هاي آموزشي HACCP,GMP,ISO 22000  و بازديد از كارخانجات صنايع غذايي براي متخصصين و كارشناسان اشاره كرد.
گفتني است كه تا كنون شعبات اين انجمن در استان هاي خوزستان، آذربايجان غربي، خراسان رضوي، كرمانشاه و مازندران تاسيس شده است.

صنايع غذايي گلها
اين شركت در سال 1345 خورشيدي در راستاي توسعه و دستيابي به سبد غذايي تاسيس شده. نمك تصفيه يددار، آرد سفي گندم، آرد سوخاري، پودر ادويه سوخاري، پودر كيك وانيلي، پودر كسك شكلاتي، پودر كيك پرتياقلي، گندم پرك، جو پوست كنده، بلغور جو و گندم، آرد ذرت و سيب زميني ليمو عماني، آردنخودچي و برنج، فلفل سياه و قرمز و پاپريكا، ادويه جات، سماق، گردليمو، زنجبيل، دارچين، خميرمايه، پودر سير و موسير، آويشن، زيره، هل، اسپند، گل گاوزبان، وانيل، نعنا، شويد، چاشني، كشمش، زرشك، جوش شيرين و بكنينگ پودر و حبوبات را در بسته بندي هاي جديد توليد و به بازار فروش عرضه كرده است.

خانم محمدي، كارشناس فروش صنايع غذايي گلها در مورد نمايشگاه غذاي حلال امسال گفت: اين نمايشگاه اطلاع رساني خوبي نداشت، چرا كه تبليغات مطلوبي پيش از برگزاري آن صورت نگرفت. در حالي كه اگر برنامه ريزي مناسبي انجام مي گرفت، شركت هاي متعددي حضور مي يافتند. از آنجايي كه با شركت نمايشگاهي و ادارات بازرگاني ارتباط داشتيم، از برگزاري چنين نمايشگاهي مطلع شديم. مطمئن باشيد كه اگر هدف و مقصود آن كاملا توضيح داده مي شد، تعداد غرفه ها تا اين اندازه كم نبود. اين كه چرا نام غذاي حلال براي آن انتخاب شده است. جاي سوال است. چرا كه در ايران اسلامي، غذاي حرام نداريم. با اين وجود حضور يافتيم تا مشتريان جديدي را پيدا كرده و بر روي پتانسيل هاي نوين بازاريابي تحقيق كنيم.

وي در پايان سخنانش به توسعه و پيشرفت شركت صنايع گلها در سال هاي اخير اشاره و خواستار حمايت دولت از شركت هاي خصوصي و نوين شد. محمدي بر نوآوري هاي ارائه شده در بسته بندي ها تاكيد و آينده اين صنعت را روشن و مطلوب دانست.

زرين غزال
شركت زرين غزال از كمپاني هاي فعالي در صنايع لبني است. انواع بستني ، خامه، پنير، كره و ماست در بسته بندي هاي گوناگون توليد و به بازار فروش ارائه مي گردد.
جمالي، مدير فروش تهران شركت زرين غزال در مورد ويژگي هاي اين محصولات نيز اظهار داشت : كيفيت عالي، تازگي، قابل اطمينان بودن وسلامت، ارزش غذايي بالا و قيمت رقابتي مطلوب به جرات مي توان گفت كه با بهره گيري از مدرن ترين ماشين آلات توليد و بسته بندي، بهترني كالاي لبني را توليدمي كنيم. از طرفي ديگر به نوآوري در كيفيت وطعم لبنيات و همچنين بسته هاي پلاستيكي و فلزي اهميت مي دهيم. در اين ميان، مواد اوليه خوب و با كيفيت، اعتماد سازي بهينه را ايجاد كرده است كه اميدواريم در سال هاي آتي قدرت صادرات خود را افزايش دهيم.

وي به نامطلوب بودن زمان نمايشگاه اشاره و خاطر نشان كرد: در صورتي كه مي توانستيم توليدات خود را با 30 درصد تخفيف عرضه كنيم، قطعا در نمايشگاه برترين هاي صنايع غذايي در مصلي تهران شركت مي كرديم. با اين وجود زمان نمايشگاه را نامطلوب مي دانيم. معمولا يكي از روزهاي تعطيل در طول زمان جشنواره برنامه ريزي مي شد تا مشتريان از برگزاري آن نهايت استفاده را ببرند. معضلي كه در نمايشگاه غذاي حلال ديده شد. از طرفي ديگر ساعت آن هم مورد بحث وبررسي است. چرا كه مديران و كارشناسان وقت كافي براي بازديد ندارند.

روغن نباتي تينا
شركت روغن نباتي فريكو با نام تجاري تينا، محصولات خود را عرضه مي كند. انواع روغن مايع آفتابگردان فاقد كلسترول توسط اين شركت توليد مي شود. بهداشتي بودن، عاري بودن از موم، صرفه جويي در مصرف به علت بالا بودن نقطه جوش و پايين بودن ضريب نسبت كلسترول بد به كلسترول خوب (H.D.L/ L.D.L) از ويژگي هاي بارز آن است.
محمودي، مدير فروش شركت روغن نباتي فريكو با بيان مطلب فوق افزود: به بسته بندي ها اهميت داده و به كشورهاي همجوار همچون عراق و افغانستان صادر مي كنيم كه اميدواريم ميزان آن در سال هاي آتي افزايش يابد. با توجه به وقوع تحولات شگرف در عرصه بطري هاي PET و پريفورم، بهره گيري ظروف بسته بندي جديد كاملا احساس مي شود نبابراين بايد همگام با تكنولوژي هاي روز دنيا حركت كرد تا به قولي از دنيا عقب نمانيم.

وي در مورد شرايط برگزاري نمايشگاه امسال تصريح كرد: متاسفانه با برنامه ريزي نامطلوب ستاد برگزاري، زمان نامناسبي براي آن در نظر گرفته شده است كه جاي بحث دارد. البته جاي اميد مي رود كه در سال هاي آتي، زمان بهتري براي آن برنامه ريزي شود. از طرفي ديگر عدم حضور مشتريان تخصصي، عيار نمايشگاه را به شدت پايين آورده است. در حالي كه فلسفه برگزاري جشنواره هاي اينچنين، تحقيقات بازار و بازاريابي مطلوب است كه قطعا چنين هدفي تحقق نيافته است.
محمودي در پايان سخنانش به شرايط فعلي صنايع غذايي اشاره و وضعيت مالي كارخانجات روغن نباتي را در آستانه ورود بحران جهاني به كشور، نامطلوب دانست.

پاكديس (سانديس)
سانديس از جمله برندهاي معروف صنايع آشاميدني ايران است. اين شركت كه پيش از انقلاب به توليد انواع مشروبات الكلي اشتغال داشت، هم اكنون محصولات متنوعي از جمله آب ميوه هاي گازدار و بدون گاز و دلستر را توليد مي كند.

اسماعيلي كارشناس فروش اين شركت در موردآخرين نوآوري هاي آن در بسته بندي تصريح كرد: استفاده از ظروف فلزي و ورق هاي آلومينيومي، استانداردهاي نويني را براي بسته بندي نوشيدني ها تعريف كرده است. از آنجايي كه سانديس، اولين شركت فعال در صنايع آشاميدني است، انتظارات زيادي از آن براي نوآوري مي رود. بر همين اساس ظروف جديد با كاركردي مطلوب توليد كرده ايم كه هم اكنون در بازار فروش وجود دارد.

وي با بيان اين مطلب كه سانديس به دنبال افزايش پتانسيل هاي فروش در سطح كشور است، اظهار داشت: قصد اصلي ما از شركت در نمايشگاه غذاي حلال، تحقيقات نوين بازاريابي است كه متاسفانه چنين موضوعي محقق نشده است. چرا كه مشتريان تخصصي از اين نمايشگاه استقبال نكرده اند و نمي دانيم كه چرا تعداد بيشتري از شركت ها و بنگاه هاي خصوصي و دولتي حضور نيافته اند.

آب ميوه گلشن
شركت كشت و صنعت نوشينه (آبميوه گلشن) در سال 1382 در شهرستان خوي با هدف اشتغال زايي و حمايت از باغداران و حضور در بازارهاي جهاني تاسيس شد. هم اكنون اين واحد توليدي امكان جذب روزانه 400 تن انواع ميوه جهت توليد كنسانتره در بسته بندي هاي تتراپك و دوي پك را نيز دارد. انواع آب آناناس، انگور، پرتقال، انار، آلبالو و انبه در بسته بندي هاي نوين توليد مي گردد.

 

 

براي دريافت فايل PDF اين مطلب اينجا را كليك كنيد.


نقل مطالب با حفظ حقوق معنوي مجله و با اشاره به مشخصات كامل مقاله بلامانع است.
 

شماره آينده
شماره پياپي ۱۰۰ - سال دهم - ارديبهشت ‌ماه ۱۳۹۳


شماره جديد
شماره پياپي ۹۹ - سال دهم - فروردين‌ماه ۱۳۹۳


صفحات زرد
صفحات زرد - شماره پياپي ۹۹ - سال دهم - فروردين‌ماه ۱۳۹۳


East AfriPack 2014
آذر هولوگرام
صفحه اصلي  |  درباره ما  |  اشتراک  |  تبليغات  |  نقشه سايت  |  تماس با ما

© کليه حقوق اين سايت متعلق به مجله
فناوري و توسعه صنعت بسته بندي مي‌باشد.