صفحه اصلي  |  درباره ما  |  حضور بين‌المللي  |  تماس با ما  |  English

جستجو در سايت:

 

يادداشت

نخستین شماره سال جدید در پایان نه سال فعالیت مداوم و انتشار نود و نهمین شماره نشریه  فناوری  و توسعه صنعت بسته بندی، پیش روی شماست. هم زمان با نمایشگاه صنایع غذایی، کشاورزی و صنایع وابسته، آگروفود تهران در خردادماه، یکصدمین محصول این مجموعه با تدارکی ویژه در اختیار مخاطبان همیشه همراه نشریه قرار خواهد گرفت.

ادامه مطلب >>

كتاب


براي تهيه كتاب با شماره تلفنهاي
۶۶۴۶۲۹۰۳ - ۶۶۴۶۲۹۳۳
تماس بگيريد.

ويژه‌نامه PET

شماره چهل - سال هفتم - اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ويژه‌نامه دنياي كارتن

سال اول - شماره پنجم

 

نسخه قابل چاپ
مجله فناوري و توسعه صنعت بسته‌بندي - اتوماسيون صنعتي

اتوماسيون صنعتي


اتوماسيون صنعتي به مجموعه اي از عمليات و فرآيندها گفته مي شود كه منجر به اتوماتيك شدن خط توليد خواهد شد. انواع سيستم هاي PLC,PID,PIC با برنامه نويسي هاي متنوع، اتوماسيون كارخانجات را مقدور كرده است. به طوري كه كمتر شركتي بدون بهره گيري از آنها فعاليت مي كند.

در دنياي امروز، فن آوريهاي ميكرونانو، اين سيستم ها را پيشرفت و توسعه داده است. كنترل بخش هاي مختلف يك كارخانه با استفاده از سيستم مونيتورينگ و دستور دهي به ماشين آلات و دستگاه هاي خط توليد از ويژگي هاي بارز آن محسوب مي شود. در اين ميان نوع تكنولوژي و مدل ارائه شده توسط دستگاه اهميت دارد. به عبارتي ديگر اگر اپراتور مربوطه با جزئيات PLC آشنا نباشد، تعمير و نگهداري آن دشوار خواهد بود. بنابراين آموزش هاي مقطعي براي پرسنل اهميت به سزايي دارد. هر يك از اين سيستم ها، مدل هاي متنوعي دارند كه بر اساس خط توليد و زمينه فعاليت كارخانه تعريف مي شوند. معمولا از اتوماسيون زيمنس در ايران بهره گرفته مي شود. چرا كه اين شركت آلماني نزديك به 30 سال است در داخل كشور فعاليت كرده و به قولي شناخته شده است. از طرفي ديگر تكنولوژي هاي آن نسبت به همتاهاي كره اي و امريكايي سازگارتر است.

از آنجايي كه صنعت بسته بندي، يكي از صنايع تكميلي كارخانجات است، نوع و مدل اتوماسيون صنعتي بررسي كارشناسي مي طلبد. در اين نوشتار نگاهي كوتاهي به كاربردهاي PLC در بسته بندي خواهيم داشت.

مقدمه
PLC مخفف عبارت programmable logic control به معني كنترل منطقي برنامه ريزي شده است به عبارتي ديگر اين سيستم بر اساس مجموعه اي از صرف و يك هاي منطقي، برنامه نويسي مي شود. در مدل هاي قديمي، ورود داده ها و اطلاعات و در نهايت پردازش آنها، ساعت ها زمان نياز داشت ولي در نمونه هاي نوين، اين زمان به حداقل كاهش يافته است. كافي است كه فرآيندي آناليز شده و داده هاي مورد نياز به سيتم وارد شود.

برنامه نويسي ماژول ها
هر اتوماسيوني از 2 بخش سخت افزار و نرم افزار تشكيل شده است كه در بخش نرم افزاري، برنامه نويسي و مديريت داده ها اهميت دارد. آنچه كه به عنون سخت افزار يك سيستم نامبرده مي شود، مجموعه اي از ماژول ها و sector هاست. اين ماژول ها در بسته اي از سخت افزار كنار يكديگر قرار دارند تا يكسري از اطلاعات را در خود ذخيره كنند. بنابراين اپراتور وظيفه دارد كه از طريق رايانه، سطوح عمليات و فرآيند را تعريف و به سخت افزار انتقال دهد.

فن آوري روباتيك در PLC
از آنجايي كه روبات ها، بازوان عملياتي يك سيستم اتوماسيون هستند، فرماندهي آنها اهميت دارد. در اين تكنولوژي، داده هاي نزم افزاري به مغز متفكر سيستم انتقال تا عملي صورت گيرد. اين عمل ممكن است ماهيتي توليدي خدماتي و يا جانبي داشته باشد. به طور مثال موتورهاي چند ماشين خط بسته بندي با انتقال يك فرمان، روشن شده و با دوري معين كار مي كنند. در صورت قطعي و بروز مشكلي در آن، سيستم بازي ايستد تا در نهايت رقع اشكال شود. حسن بزرگ PLC ها، رفع عيب منطقه اي و موضعي است كه منجر به افزايش بهره وري و راندمان مجموعه خواهد شد.

كاربرد ربات ها در بسته بندي
در خطوط بسته بندي، روبات ها وظيفه انتقال بطري ها، جعبه ها وساير ملزومات بسته بندي را دارند. در واقع آنها جايگزين نيروي انساني شده تا خطاي كارگري به حداقل رسد. اين روبات ها در سري خط توليد كمار يكديگر قرار گرفته و وظيفه كنترل روند توليد را بر عهده دارند. به عبارتي ديگر آنها با بررسي بسته ها و نوع پر شدن محصولات، عيوب را كنترل و پيشگيري مي كنند كه قطعا توسط سيستم مونيتورينگ نظارت نهايي خواهد شد.

نوآوري هاي اتوماسيون
جديدترين نوآوري هاي ارائه شده در اتوماسيون صنعتي حكايت از تجهيز خطوط توليد به فتوسل ها، دربندي هاي پيشرفته، كاهش خطاي پاكت سازي و جعبه سازي، افزايش سرعت رولينگ و شرينك پك دارد. همچنين در نوع مونيتورينگ سيستم نيز تغييراتي حاصل شده تا نمودار خط توليد با دياگرام هاي بهتري نمايش داده شود. از طرفي ديگر تلاش بر رفع عيوب بسته بندي با كنترل خطي PID HSJ.

كاربرد PIC در بسته بندي
PIC ها كه كامل تر از سيستم هاي PLC هستند، مونيتورينگ بهتري ارائه مي دهند. به عبارتي ديگر در اين اتوماسيون صنعتي،  ميكروكنترل ها قابليت پردازش و بازيابي اطلاعات و داده ها را خواهند داشت. امروزه در مقوله ميكروپروسسورها، پيشرفت هاي جالب توجه اي شده. به طوري كه با بهره گيري از فن آوري نانو، قدرت كنترل و هدايت ماشين آلات و دستگاه هاي صنعتي بهبود يافته است. اين اميد مي رود كه با ظهور نانو كنترل ها در اتوماسيون صنعتي، انقلابي در صنعت و فن آوري حاصل شود. پيشرفتي كه بدون شك در سال هاي آتي سرعت چند برابري خواهد يافت. به طوري كلي ميكروپروسسور مغز متفكر سيستم محسوب مي شود. قطعه اي كه علاوه بر پردازش و بازيابي اطلاعات، داده ها را با سرعتي جالب توجه انتقال مي دهد.

نتيجه
در اين نوشتار آموختيم كه سيستم هاي اتوماسيون صنعتي چگونه در صنعت بسته بندي كاربرد داشته و چگونه در بهبود عملكرد سيستم ها و دستگاه ها موثر است. همچنين انواع آن را مورد بررسي قرار داده و مشاهده كرديم كه فن آوري نانو تا چه اندازه در دنياي امروزي توسعه يافته است.

براي دريافت فايل PDF اين مطلب اينجا را كليك كنيد.


نقل مطالب با حفظ حقوق معنوي مجله و با اشاره به مشخصات كامل مقاله بلامانع است.
 

شماره آينده
شماره پياپي ۱۰۰ - سال دهم - ارديبهشت ‌ماه ۱۳۹۳


شماره جديد
شماره پياپي ۹۹ - سال دهم - فروردين‌ماه ۱۳۹۳


صفحات زرد
صفحات زرد - شماره پياپي ۹۹ - سال دهم - فروردين‌ماه ۱۳۹۳


East AfriPack 2014
آذر هولوگرام
صفحه اصلي  |  درباره ما  |  اشتراک  |  تبليغات  |  نقشه سايت  |  تماس با ما

© کليه حقوق اين سايت متعلق به مجله
فناوري و توسعه صنعت بسته بندي مي‌باشد.