صفحه اصلي  |  درباره ما  |  حضور بين‌المللي  |  تماس با ما  |  English

جستجو در سايت:

 

يادداشت

نخستین شماره سال جدید در پایان نه سال فعالیت مداوم و انتشار نود و نهمین شماره نشریه  فناوری  و توسعه صنعت بسته بندی، پیش روی شماست. هم زمان با نمایشگاه صنایع غذایی، کشاورزی و صنایع وابسته، آگروفود تهران در خردادماه، یکصدمین محصول این مجموعه با تدارکی ویژه در اختیار مخاطبان همیشه همراه نشریه قرار خواهد گرفت.

ادامه مطلب >>

كتاب


براي تهيه كتاب با شماره تلفنهاي
۶۶۴۶۲۹۰۳ - ۶۶۴۶۲۹۳۳
تماس بگيريد.

ويژه‌نامه PET

شماره چهل - سال هفتم - اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ويژه‌نامه دنياي كارتن

سال اول - شماره پنجم

 

نسخه قابل چاپ
مجله فناوري و توسعه صنعت بسته‌بندي - استحکام بسته بندي هاي فلزي

استحکام بسته بندي هاي فلزي


Anfima يک اتحاديه ايتاليايي است که بخشي از Confindustria است.Confindustria خود اتحاديه اي است که شامل تمام شرکتهاي توليد کننده بسته بندي هاي فلزي و کالا هاي وابسته ايتاليا است. مدير اين اتحاديه آقاي Giovanni Cappelli در گفتگويي درباره سازمان خود و آينده بسته بندي هاي فلزي اظهار نظر کرده است.

Anfima در سال 1961 تاسيس شد. در آن زمان اين سازمان يک موسسه گسترده تر بود که در برگيرنده گستره وسيع تري از شرکت هاي توليد کننده فلزات بود. در آن زمان بسته بندي هاي فلزي تنها يکي از زير شاخه هاي اين سازمان محسوب مي شد. در سال 1974 زير شاخه مربوط به شرکتهاي توليد کننده بسته بندي هاي فلزي مستقل شد و تبديل به يک اتحاديه مخصوص توليد کننده گان بسته بندي هاي فلزي با همان نام سابق شد. آقاي Cappelli در ادامه افزورد: «در آن زمان در بخش ما تعداد توليد کننده گان کوچک و بزرگ بسيار بيشتر بود، درحالي که هم اکنون کار ما بيشتر تخصصي شده است با تنها 40 توليد کننده در ايتاليا –که 30 تا از آنها عضو اتحاديه ما هستند. ما تنها اتحاديه در ايتاليا هستيم که تخصصمان بسته بندي است. در اين بخش در کشور ما 7000 نفر مشغول به کار هستند و در سال 2012 چرخش مالي ما بالغ بر 6/1 ميليارد دلار بود.» 

فعاليتهاي اعضاي اتحاديه Anfima بسيار متنوع هستند. به طوري که گستره اي را از قوطي هاي از بالا باز شو  به اصطلاح  قوطي هاي نوشيدني که اغلب در صنايع غذاي مورد استفاده قرار مي گيرند  تا قوطي هاي تحت فشار که در توليد حشره کش ها، اسپري مو، پزشکي، و محصولات خانگي مورد استفاده قرار مي گيرند را در بر مي گيرد. در کنار اينها انواع درب قوطي و بطري، انواع کپسول و سرپوش هاي راحت باز شو در گستره توليدات شرکتهاي تابعه ما قرار دارند. بالطبع در کنار اينها انواع محفظه هاي فلزي (براي رنگ، قوطي هاي از پيش طراحي شده براي انوان بيسکويت و امثال آن و غيره) و بشکه هاي بزرگ براي نفت و انواع محصولات مشابه شيميايي و يا مورد استفاده در صنايع غذايي هم جزو توليدات ما هستند. در حقيقت صنعت توليد بسته بندي هاي فلزي بسيار متنوع است و هم براي صنايع و هم براي کالاهاي مصرفيکاربرد دارد.

در مورد مواد اوليه مورد استفاده در توليد Anfima هم توليد کننده گان آلومينيم و هم استيل را در بر مي گيرد. نقش ما در واقع ايجاد هماهنگي ميان شرکتهاي مختلف توليد کننده در زنجيزه توليد انواع بسته بندي فلزي و محافظت از منافع اعضا و ارائه خدمات فني مختلف است. همين امر باعث بهبود توسعه محصولات جديد و تصوير اعضاي اتحاديه مي شود. در کنار عضويت در Confindustria، اتحاديه ما به تمام تعهدات حرفه اي خود در سطح اتحاديه اروپا عمل مي کند (EMPAC, SEFA) و همچنين با سازمانهاي بين المللي همکاري مي کند (ISO, CEN). اتحاديه ما با کمک چندين کميته فني و گروه کاري که به وسيله متخصصان از رشته هاي کاري گوناگون کنترل مي شوند کار هاي خود را انجام مي دهد. «ما واقعا از اين واقعيت که با موسسه ايتاليايي ‘IstitutoSuperiore di Sanita همکاري کرده ايم به خود ميباليم. و هم اينکه کار خوب ما باعث شد تا در سطح اتحاديه اروپا در 2023/2006 European CommissionRegulation on Good Manufacturing Practice’ بدرخشيم».

در اروپا تقريبا بيش از 200 شرکت وجود دارد که بسته بندي هاي با کيفيت فلزي توليد مي کنند در اين مجموعه ها بيشاز 50.000 نفر مشغول به کار هستند. EMPAC نماينده شرکتهاي توليد کننده بسته بندي هاي فلزي در اروپا و تامين کنندگان مواد اوليه آنها است که ما هم به عنوان بخشي از اين مجموعه عظيم هستيم. در واقع روزولينو ريديالي که رئيس Anfima است همچنين عضوي از هيات مديره EMPAC است. ژوئن پارسال مجمع عمومي سالانه سازمان در رمبا ميزباني Anfima برگزار شد .

کاملا قابل بازيافت
«ما مي خواهيم به اطلاع همگان برسانيم که بسته بندي هاي فلزي بهداشتي، ايمن، مقاوم در برابر شکستن، قابل اعتماد، و به صرفه هستند. بدون شک پيشرفتهاي بسياري هم از نظر تکنولوژي هاي توليد و هم آلياژهاي مورد استفاده در توليد در سالهاي اخير وجود داشته است که باعث کاهش توليد گازهاي گلخانه اي شده است. مواد اوليه مورد استفاده ما کاملا قابل بازيافت هستند و به دفعات مي توان از آنها در توليد بدون هيچ گونه ضايعات تا ابد استفاده کرد. همين نکته در بعد امتياز بسته بندي هاي فلزي از نظر پايداري زيست محيطي را به شدت افزايش مي دهد، با اينکه تا کنون به عنوان يک منبع قابل بازيافت به طور رسمي شناسايي نشده است. ما علاقمنديم که اتحاديه اروپا رسما فلز را به عنوان يک منبع دائمي شناسايي کند. يعني به عنوان ماده اوليه اي که در چرخه بازيافت مي توان از آن تا بينهايت استفاده کرد. ما هم اکنون در راه اين هدف در سطح اتحاديه اروپا تلاش مي کنيم.»

در اروپا بسته بندي فلزي در بالاترين رده مواد اوليه از نظر نرخ بازيافت قرار دارد. نرخ بازيافت آن با پلاستيک و کارتن مثلا قابل مقايسه نيست، و ايتاليا هم از نظر نرخ بازيافت از ميانگين اتحاديه اروپا بالاتر است. «ما در حال حمايت از شرکاي خود در شناسايي معيارها، کنترل ميزان تاثير زيست محيطيشان و کاهش آن تا حد امکان، خصوصا در مصرف انرژ ي و آلودگي سطحي، هستيم. تمام شرکتهاي عضو در حال حاضر با استانداردها و مقررات زيست محيطي ملي و اروپايي هماهنگ هستند. از سال 1980 تا کنون فعاليتهاي بسياري را در زمينه بازيافت آلومينيوم و فولاد انجام داده ايم، مثلا اطلاعات لازم براي انجام آن را در اختيار شرکتهاي تابعه قرار داده ايم، کنفرانسهاي متعددي در اين زمينه ها برگزار کرده ايم و يا در آنها شرکت کرده ايم.  

«غير ممکن است بشود تمام مزاياي بسته بندي فلزي را در يکجا بر شمرد. اين مزايا اغلب در زمينه مزاياي زيست محيطي استفاده از بسته بندي فلزي است همچنين و به همين ميزان دليل برتري به خاطر راحتي  در استفاده هم هست. بسته بندي فلزي از محتوياتش در برابر نور محافظت مي کند، که براي کالا هايي مانند نفت از اهميت ويژه اي برخوردار است. بسته بندي فلزي همچنين طول عمر محصول در قفسه را تضمين مي کند، چه محصولات غذايي چه محصولات صنعتي و شيميايي. علاوه بر اين بسته بندي فلزي براي محصولات سمّي و شيميايي بسيار مناسب است چرا که حمل و نقل ايمن اين محصولات را تضمين ميکند.

سال گذشته بسته بندي فلزي از رکود اقتصادي صدمه بسياري ديد، احتمالا بيشتر به دليل کاهش توليد محصولات شيميايي و کشاورزي (خصوصا در توليد گوجه فرنگي و صنايع وابسته). «امسال انتظار بهبود از اوضاع جهان مي رود، و اين با در نظر گرفتن اين مطلب است که مشکل صنعت گوجه فرنگي همچنان پابرجاست (اين براي ما خصوصا خيلي مهم است چراکه تقريبا نصف توليدات ما در بخش غذايي مربوط به صنايع وابسته به گوجه فرنگي است). کاهش در توليد سبزيجات يک پديده جهاني است، همچنين با در نظر گرفتن تغييرات آب و هوايي. از سوي ديگر بخشهاي ديگري که ما تامين کننده بسته بندي هاي فلزي ايشان هستيم در حال ثبات هستند و يا انتطار افزايش توليد مي دهند. 

نگاه به آينده
نگاه ما به آينده و تحولات آن مثبت خواهد بود چراکههمچنان قابليتهاي بسته بندي هاي فلززي به طور کامل شناسايي نشده است. تقاضاهاي توسعه تکنولوژي هاي جديد بيشتر بر شکل دهي قوطي ها و بطري ها متمرکز شده است، در کنار اينها هماهنگي محصول با محيط زيست از ديگر انگيزه هاي انجام تحقيقات است مثلا در اين راه مي توان به کاهش قابل ملاحظه وزن بسته بندي هاي فلزي اشاره کرد. تمام اينها بسته بندي هاي فلزي را هرچه بيشتر نوآورانه و جذاب مي کند. که اميدواريم کاربردهاي جديدي براي اين نوع بسته بندي در بخشهاي مختلف صنعت پيدا شود و مشتريان پيشيني که به پلاستيک و انواع بديل غير فلزي روي آورده اند با ديدن نوآوري ها در بسته بندي هاي فلزي به استفاده از اين بسته بندي بي نظير باز گردند. مثلا مهمترين شرکتهاي فعال در صنايع غذايي که چندي پيش کارتن را جايگزين فلز کرده بودند کم کم در حال بازگشت به قوطي هاي آلومينيمي براي محصولات خود هستند.

هدف ما توسعه اتحاديه خودمان است در آينده ما نيازمند توسعه شعارهايمان هستيم بايد اطلاعات بيشتر و هدف بالاتري را به اعضاي خود ارائه دهيم حتي به اعضاي غير عضو. به عنوان مثال ما تلاش خواهيم کرد تا با شرکتهاي توليد کننده قوطي هاي تحت فشار و سرپوشهاي پيچشي آلومينيم که عضو هيچ اتحاديه اي نيستند وارد گفتگو شويم. من واقعا عقيده دارم که ما توان نمايندگي اين شرکتها را داريم و اين يک موقعيت برد برد است. ما مي خواهيم در آينده نزديک مرزهاي شرکتهاي تحت پوشش خود را افزايش دهيم. در حال حاضر هم ما در حال همکاري با انجمن بازيافت RICREA و CIAL هستيم. 

من در باره کارم شور و اشتياق خاصي دارم. اين اشتياقي است که از گذشته هاي دور با من است يعني زماني که 20  سالم بود و عادت به جمع آوري فوطي هاي ماءالشعير داشتم. بسته بندي فلزي بايد سرنوشت من باشد.

براي دريافت فايل PDF اين مطلب اينجا را كليك كنيد.


نقل مطالب با حفظ حقوق معنوي مجله و با اشاره به مشخصات كامل مقاله بلامانع است.
 

شماره آينده
شماره پياپي ۱۰۰ - سال دهم - ارديبهشت ‌ماه ۱۳۹۳


شماره جديد
شماره پياپي ۹۹ - سال دهم - فروردين‌ماه ۱۳۹۳


صفحات زرد
صفحات زرد - شماره پياپي ۹۹ - سال دهم - فروردين‌ماه ۱۳۹۳


East AfriPack 2014
آذر هولوگرام
صفحه اصلي  |  درباره ما  |  اشتراک  |  تبليغات  |  نقشه سايت  |  تماس با ما

© کليه حقوق اين سايت متعلق به مجله
فناوري و توسعه صنعت بسته بندي مي‌باشد.