صفحه اصلي  |  درباره ما  |  حضور بين‌المللي  |  تماس با ما  |  English

جستجو در سايت:

 

يادداشت

نخستین شماره سال جدید در پایان نه سال فعالیت مداوم و انتشار نود و نهمین شماره نشریه  فناوری  و توسعه صنعت بسته بندی، پیش روی شماست. هم زمان با نمایشگاه صنایع غذایی، کشاورزی و صنایع وابسته، آگروفود تهران در خردادماه، یکصدمین محصول این مجموعه با تدارکی ویژه در اختیار مخاطبان همیشه همراه نشریه قرار خواهد گرفت.

ادامه مطلب >>

كتاب


براي تهيه كتاب با شماره تلفنهاي
۶۶۴۶۲۹۰۳ - ۶۶۴۶۲۹۳۳
تماس بگيريد.

ويژه‌نامه PET

شماره چهل - سال هفتم - اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ويژه‌نامه دنياي كارتن

سال اول - شماره پنجم

 

نسخه قابل چاپ
مجله فناوري و توسعه صنعت بسته‌بندي - توليد مواد بسته بندي از ضايعات نيشکر در کشور

توليد مواد بسته بندي از ضايعات نيشکر در کشور


به گزارش ايرنا از ستاد ويژه توسعه فناوري نانو، اين محصول که داراي ويژگي هاي منحصر به فرد فيزيکي و مکانيکي است، در کاربردهاي متعددي از جمله بسته بندي، چسب سازي، پزشکي و صنايع الکترونيک قابل استفاده خواهد بود.

امروزه بسياري از مواد بسته بندي مورد استفاده، حاصل از مشتقات نفتي و موادي زيست تخريب ناپذيرند.

در دنيا سالانه بيش از 150 ميليون تن زباله پلاستيکي وارد طبيعت مي شود که مي تواند بار آلودگي زيادي ايجاد کند. نظر به ويژگي هاي منحصر به فرد نانوفيبرها و نانوکامپوزيت هاي تمام سلولزي، مانند خاصيت تمام زيست تخريب پذيري، بررسي امکان کاربرد آن در صنايع بسته بندي امري ضروري است. يکي از منابع سرشار از سلولز، ضايعات نيشکر يا همان باگاس است.

به گفته معين قادري، دانشجوي دکتري صنايع غذايي، سالانه در حدود 4/3 ميليون تن باگاس در ايران توليد مي شود که اکثر آن بدون استفاده باقي مي ماند. با استفاده از اين طرح مي توان از اين ضايعات استفاده کرد. در اين تحقيق، سعي شده است با استفاده از اين ماده، نانوفيبرهاي تمام سلولزي توليد کرده و خواص آن مورد بررسي قرار گيرد.

روش توليد اين نانوفيبرها نسبت به ساير روش هاي توليدي، ساده، سريع و کم هزينه است. اندازه نانوفيبر سلولزي توليد شده در حدود 13±39 نانومتر و مقاومت به کشش نانوکامپوزيت توليد شده از اين نانوفيبرها در حدود 140 مگاپاسکال گزارش شده است.

استحکام نانوکامپوزيت توليد شده در مقايسه با اکثر فيلم هاي زيست تخريب پذير و زيست تخريب ناپذير بيشتر است؛ که به نظر مي رسد اين نانوکامپوزيت، جايگزيني مناسب در راستاي حذف پليمرهاي مصنوعي و مشتقات نفتي از مواد بسته بندي باشد.

استفاده از منابع عظيم و بلااستفاده باگاس در توليد محصولات بسته بندي، سبب ايجاد ارزش افزوده در اين صنايع خواهد شد. در راستاي دستيابي به اين هدف و جهت تجاري سازي اين طرح، هم اکنون قراردادي با سازمان صنايع کوچک استان البرز بسته شده است.

براي توليد محصول مورد نظر، پس از جداسازي و خالص سازي سلولز از باگاس نيشکر، توليد نافيبرهاي سلولزي با استفاده از روش آسياب مکانيکي و سپس نانوکاغذ صورت گرفت.

در ادامه با استفاده از فرايند انحلال جزئي، نانوکامپوزيت تمام سلولزي تهيه و خصوصيات آن مورد ارزيابي قرار گرفت.

نتايج نشان داده است که با افزايش زمان انحلال جزئي، بر اثر افزايش بخش شيشه اي (آمورف) به بخش کريستالي، نفوذپذيري اين نانوکامپوزيت به بخار آب افزايش مي يابد. مقاومت حرارتي نيز، با افزايش زمان انحلال جزئي، به دليل کاهش بخش کريستالي، کاهش دارد.

همچنين با تبديل ميکروفيبرهاي سلولزي به نانوفيبرها، مقاومت به کشش فيلم هاي توليد شده افزايش مي يابد. اين محققان معتقدند، کاهش نقاط عيب (نقاطي که منجر به شکست فيبرهاي سلولزي مي شوند)، افزايش سطح مخصوص و در هم رفتگي نانوفيبرها، دليل اين افزايش است.

شفافيت نمونه ها نيز، با کاهش اندازه به مقياس نانو، به ميزان معني داري افزايش مي يابد. توضيح اين پديده، کوچک تر شدن ابعاد بخش هاي کريستالي، چسبندگي خوب بين فاز ماتريس و تقويت کننده و بسته شدن حفره هاي داخلي در ديواره سلولي است. به عبارتي ديگر، در اثر فرايند آسياب و انحلال جزئي، ابعاد اجزاي تشکيل دهنده نمونه ها از مقياس ميکرو به نانو تبديل مي شود. ابعاد اين نانوذرات از طول موج نور مرئي- فرابنفش (200 تا 1000 نانومتر) کمتر است، لذا مانعي براي عبور نور ايجاد نمي کنند و شفافيت افزايش مي يابد.

نتايج اين تحقيقات که به دست معين قادري، دکتر محمد موسوي و محسن لبافي (اعضاي هيئت علمي گروه صنايع غذايي دانشگاه تهران) و دکتر حسين يوسفي (عضو هيئت علمي دانشگاه علوم کشاورزي و منابع طبيعي گرگان) انجام شده است، در مجله Carbohydrate Polymers ( جلد 104، شماره 1، ماه ژانويه، سال 2014، صفحات 59 تا 65) منتشر شده است.

نقل مطالب با حفظ حقوق معنوي مجله و با اشاره به مشخصات كامل مقاله بلامانع است.
 

شماره آينده
شماره پياپي ۱۰۰ - سال دهم - ارديبهشت ‌ماه ۱۳۹۳


شماره جديد
شماره پياپي ۹۹ - سال دهم - فروردين‌ماه ۱۳۹۳


صفحات زرد
صفحات زرد - شماره پياپي ۹۹ - سال دهم - فروردين‌ماه ۱۳۹۳


East AfriPack 2014
آذر هولوگرام
صفحه اصلي  |  درباره ما  |  اشتراک  |  تبليغات  |  نقشه سايت  |  تماس با ما

© کليه حقوق اين سايت متعلق به مجله
فناوري و توسعه صنعت بسته بندي مي‌باشد.