صفحه اصلي  |  درباره ما  |  حضور بين‌المللي  |  تماس با ما  |  English

جستجو در سايت:

 

يادداشت

نخستین شماره سال جدید در پایان نه سال فعالیت مداوم و انتشار نود و نهمین شماره نشریه  فناوری  و توسعه صنعت بسته بندی، پیش روی شماست. هم زمان با نمایشگاه صنایع غذایی، کشاورزی و صنایع وابسته، آگروفود تهران در خردادماه، یکصدمین محصول این مجموعه با تدارکی ویژه در اختیار مخاطبان همیشه همراه نشریه قرار خواهد گرفت.

ادامه مطلب >>

كتاب


براي تهيه كتاب با شماره تلفنهاي
۶۶۴۶۲۹۰۳ - ۶۶۴۶۲۹۳۳
تماس بگيريد.

ويژه‌نامه PET

شماره چهل - سال هفتم - اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ويژه‌نامه دنياي كارتن

سال اول - شماره پنجم

 

نسخه قابل چاپ
مجله فناوري و توسعه صنعت بسته‌بندي - پشت پرده واردات برنج‌هاي آلوده هندي

پشت پرده واردات برنج‌هاي آلوده هندي


رايزن بازرگاني ايران در هند با بيان اين که برخي بازرگانان ايراني فقط دنبال منفعت طلبي هستند، گفت: واردات برنج بي‌کيفيت هندي به خاطر سفارش تجار سودجو است.

محمد مداح از مسائل پشت پرده واردات برنج‌هاي هندي که گاهي شنيده مي‌شود، آلوده به موادي مانند فلز سنگين و سمي آرسنيک هستند، پرده برداشت و گفت: در پي بحث‌هايي که در مورد آلودگي برنج‌هاي هندي به فلزات سنگين و آرسنيک وجود داشت، هيئت ايراني متشکل از نمايندگان وزارت بهداشت، بازديدي را از کارخانه‌هاي توليدکننده برنج هندي داشتند.

برنج‌هاي معتبر هندي آلوده نيستند

وي افزود: وزارت بهداشت ايران يکسري استاندارد براي واردات برنج از هند مشخص کرده که معمولاً شرکت‌هاي درجه يک هندي اين استانداردها را دارند و جالب اينجاست که همان برنج هندي که به ايران صادر مي‌شود، به آمريکا و اروپا هم صادر مي‌شود، اما آنها هرگز شکايتي از ميزان آلودگي برنج را ندارند.

‌رايزني بازرگاني ايران در هند با اشاره به اينکه يکي از مواردي که مدنظر هيأت ايراني در بازديد از مزارع برنج هند بود، آب مصرفي در مزارع برنج بود، افزود: مشخص شد تمام آب مصرفي براي کاشت برنج سيستم تصفيه‌اي دارد. همچنين مقدار باقيمانده سموم در برنج‌هاي معتبر و استاندارد در پائين‌ترين حد بود.

رايزن بازرگاني ايران در هند با تاکيد بر اينکه استانداردهاي مواد غذايي ايران در برخي بخش‌ها بسيار بالاست، افزود: براي مواردي مانند خريد گوشت، کشورهايي مثل ويتنام و چين خريدشان را بر اساس استانداردهاي ايران انجام مي‌دهند که نشان مي‌دهد کشورمان در زمينه کنترل مواد غذايي و استاندارد آن خوب عمل مي‌کند.

برخي واردکنندگان ايراني، منافع زودگذر را بر کيفيت برنج هندي ترجيح مي‌دهند

وي در پاسخ به اينکه ‌ايا شما وجود فلزات سنگين و آرسنيک را در برنج‌هاي هندي رد مي‌کنيد؟ گفت: مشکل اينجاست که شرکت‌هاي خريدار ايراني برنج را از شرکت‌هاي واسطه يا شرکت‌هاي درجه دو هندي مي‌خرند و مشکل برنج هندي نيست، بلکه خريدار ايراني است که براي منافع خود برنج نامرغوب، آلوده يا ير استاندارد وارد مي‌کند و سلامت مردم و جامعه را به خطر مي‌اندازد.

وي در پاسخ به اينکه گفته مي‌شود، برنج‌هاي فله‌اي هندي در بازار مشاهده شده که آلوده به سموم هستند، ايا چنين چيزي واقعيت دارد، گفت: اين محصولات از طريق قاچاق و غيررسمي وارد بازار مي‌شود که معمولا در دبي و عمان اين کار را انجام مي‌دهند، ولي شرکت‌هاي معتبر و درجه يک برنج هندي براي حفظ اعتبارشان هرگز چنين کاري را نمي‌کنند.

منفعت طلبي تجار ايراني سنگ بزرگي پيش روي معتبر ترين توليدکننده برنج هندي

مداح گفت: جالب اينجاست که بزرگترين کارخانه توليد برنج درجه يک هندي در دنيا با نام Indian gate و برند تجاري KRBA تا به‌حال نتوانسته حتي يک کيلوگرم برنج به ايران صادر کند، چون از او مي‌خواهند که در بسته‌بندي برنج 70 درصد برنج مرغوب و 30 درصد برنج نامرغوب استفاده کند.

به گفته رايزن بازرگاني ايران در هند اکنون تمام برنج‌هايي که در بازار ايران موجود است، برنج درجه دو هندي است که مخلوطي از برنج‌هاي مختلف هندي است تا قيمت آن پائين تمام شود.

وي در مورد قيمت برنج درجه يک هندي گفت: الان به طور مثال برنج باسماتي درجه يک، هر تن 1500 دلار است و در بين تجار ايراني يک مورد هم سراغ نداريم که چنين پروفرمايي را ثبت کرده باشد، در حالي که امارات و عربستان براي برنج کلاسيک عالي هندي به ازاي هر تن 2300 دلار مي‌پردازند.

نقل مطالب با حفظ حقوق معنوي مجله و با اشاره به مشخصات كامل مقاله بلامانع است.
 

شماره آينده
شماره پياپي ۱۰۰ - سال دهم - ارديبهشت ‌ماه ۱۳۹۳


شماره جديد
شماره پياپي ۹۹ - سال دهم - فروردين‌ماه ۱۳۹۳


صفحات زرد
صفحات زرد - شماره پياپي ۹۹ - سال دهم - فروردين‌ماه ۱۳۹۳


East AfriPack 2014
آذر هولوگرام
صفحه اصلي  |  درباره ما  |  اشتراک  |  تبليغات  |  نقشه سايت  |  تماس با ما

© کليه حقوق اين سايت متعلق به مجله
فناوري و توسعه صنعت بسته بندي مي‌باشد.