صفحه اصلي  |  درباره ما  |  حضور بين‌المللي  |  تماس با ما  |  English

جستجو در سايت:

 

يادداشت

نخستین شماره سال جدید در پایان نه سال فعالیت مداوم و انتشار نود و نهمین شماره نشریه  فناوری  و توسعه صنعت بسته بندی، پیش روی شماست. هم زمان با نمایشگاه صنایع غذایی، کشاورزی و صنایع وابسته، آگروفود تهران در خردادماه، یکصدمین محصول این مجموعه با تدارکی ویژه در اختیار مخاطبان همیشه همراه نشریه قرار خواهد گرفت.

ادامه مطلب >>

كتاب


براي تهيه كتاب با شماره تلفنهاي
۶۶۴۶۲۹۰۳ - ۶۶۴۶۲۹۳۳
تماس بگيريد.

ويژه‌نامه PET

شماره چهل - سال هفتم - اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ويژه‌نامه دنياي كارتن

سال اول - شماره پنجم

 

نسخه قابل چاپ
مجله فناوري و توسعه صنعت بسته‌بندي - يک مدير وزارت جهاد کشاورزي: توليد زعفران پارسال ۲۰ درصد افزايش يافت

يک مدير وزارت جهاد کشاورزي: توليد زعفران پارسال 20 درصد افزايش يافت


مديرکل دفتر امور سبزي، گياهان زينتي و دارويي وزارت جهاد کشاورزي از رشد 20درصدي ميزان توليد زعفران کشور در سال 92 نسبت به سال قبل از آن خبر داد.

حسن خدنگي در حاشيه ايين راه اندازي معاملات قراردادهاي آتي زيره سبز و تالار معاملات کارگزاران بورس کالا در مشهد به خبرنگاران اظهار کرد: سطح زير کشت محصول زعفران بر اساس آمارها حدود 85 هزار هکتار است.

وي افزود: برآورد ميزان توليد اين محصول در سال 92 حدود 311 تن است که نسبت به سال قبل از آن رشد 20 درصدي دارد.

وي گفت: ضمن آنءکه عملکرد توليد در واحد سطح هم با اندکي رشد از 2.3 کيلوگرم در هکتار به 7.3 کيلوگرم در هکتار افزايش يافته است.

وي ادامه داد: در اين ميان 80 درصد سطح زير کشت و نيز ميزان توليد زعفران کشور متعلق به خراسان رضوي است و بعد از آن خراسان جنوبي با 18 درصد توليد کشور به ميزان 55 تن در جايگاه دوم قرار مي گيرد.

به گفته وي، سهم ايران با 311 تن توليد از کل توليد زعفران دنيا که 331 تن است، 94 درصد است و ساير کشورها در مجموع 20 تن زعفران توليد مي کنند.

اين مسوول افزود: اگر قيمت ها مشخص و شفاف باشد رقبا نمي توانند راحت وارد بازار شده و آن را از دست ما خارج کنند.

وي در ادامه با اشاره به حجم صادرات اين محصول در سال گفت: پارسال 137تن زعفران به ارزش بيش از 200 ميليون دلار از کشور صادر شد که بيان گر ميزان ارزآوري خوب اين محصول است.

خدنگي افزود: در اين ميان اين ارزش افزوده زماني نمود خواهد داشت که فرآوري و بسته بندي اين محصول با جديت بيشتر در قالب برند ملي انجام گيرد.

وي عمده واحدهاي بسته بندي و فرآوري اين محصول را در استان هاي خراسان رضوي و جنوبي اعلام کرد و گفت: 390 واحد در خراسان رضوي و 18 واحد ديگر در خراسان جنوبي وجود دارد که در مجموع ظرفيت اسمي فرآوري و بسته بندي آنها بيش از 400 تن محصول در سال است.

وي با اشاره به پذيرش اين محصول در بورس کالا و انجام معاملات نقدي آن، گفت: ورود آن به بحث معاملات آتي هم مي تواند در سامان دهي بازار آن و حذف و کاهش دخالت دلال ها و واسطه ها موثر باشد.

وي هم چنين در زمينه برنامه جامع سامان دهي زعفران گفت: در پي آن هستيم تا در بودجه سنواتي، هزينه طرح ساماندهي ديده شود.

وي گفت: سال قبل با توجه به عدم تخصيص اعتبار ويژه براي طرح جامع به منظور حمايت از اين محصول 610 ميليارد ريال سرمايه در گردش به خراسان رضوي اختصاص يافت که 140 ميليارد ريال آن به خراسان جنوبي داده شد.

خدنگي افزود: از محل اعتبارات يارانه هاي دولتي هم در اين سال دو ميليارد ريال به خراسان رضوي و يک ميليارد ريال به خراسان جنوبي داده شد تا در بحث بهبود وضعيت توليد اين محصول هزينه شود.

وي در پايان از پيگيري کدکس بين المللي زعفران با محوريت جمهوري اسلامي ايران در اجلاسيه کميته ادويه کدکس بين المللي خبر داد و افزود: بررسي ها انجام شده و اميدواريم با آن موافقت شود.

نقل مطالب با حفظ حقوق معنوي مجله و با اشاره به مشخصات كامل مقاله بلامانع است.
 

شماره آينده
شماره پياپي ۱۰۰ - سال دهم - ارديبهشت ‌ماه ۱۳۹۳


شماره جديد
شماره پياپي ۹۹ - سال دهم - فروردين‌ماه ۱۳۹۳


صفحات زرد
صفحات زرد - شماره پياپي ۹۹ - سال دهم - فروردين‌ماه ۱۳۹۳


East AfriPack 2014
آذر هولوگرام
صفحه اصلي  |  درباره ما  |  اشتراک  |  تبليغات  |  نقشه سايت  |  تماس با ما

© کليه حقوق اين سايت متعلق به مجله
فناوري و توسعه صنعت بسته بندي مي‌باشد.