صفحه اصلي  |  درباره ما  |  حضور بين‌المللي  |  تماس با ما  |  English

جستجو در سايت:

 

يادداشت

نخستین شماره سال جدید در پایان نه سال فعالیت مداوم و انتشار نود و نهمین شماره نشریه  فناوری  و توسعه صنعت بسته بندی، پیش روی شماست. هم زمان با نمایشگاه صنایع غذایی، کشاورزی و صنایع وابسته، آگروفود تهران در خردادماه، یکصدمین محصول این مجموعه با تدارکی ویژه در اختیار مخاطبان همیشه همراه نشریه قرار خواهد گرفت.

ادامه مطلب >>

كتاب


براي تهيه كتاب با شماره تلفنهاي
۶۶۴۶۲۹۰۳ - ۶۶۴۶۲۹۳۳
تماس بگيريد.

ويژه‌نامه PET

شماره چهل - سال هفتم - اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ويژه‌نامه دنياي كارتن

سال اول - شماره پنجم

 

نسخه قابل چاپ
مجله فناوري و توسعه صنعت بسته‌بندي - اعتراض به نداشتن علامت حلال بر روي بسته بندي هاي گوشت در انگليس

اعتراض به نداشتن علامت حلال بر روي بسته بندي هاي گوشت در انگليس


پس از آن که مشخص شد بخشي از گوشت هاي ذبح شده به روش اسلامي روي بسته بندي خود علامت حلال ندارند، رهبران جوامع ديني انگليس خواستار علامت گذاري دقيق و مشخص تر اين نوع محصولات شدند. بي.بي.سي در گزارشي افزود: رهبران جوامع ديني مسلمانان و يهوديان بريتانيا در يک نامه مشترک که در روزنامه ديلي تلگراف چاپ شد، خواستار علامت گذاري واضح و دقيق تر اين گوشت ها شده اند.

ˈطبق سنت اسلام حيوان قبل از ذبح نبايد مجروح شود ولي برخي از مراجع اسلامي اجازه مي دهند که حيوان قبل از ذبح بيهوش شود.ˈ

بنا بر اين گزارش، پنج سوپرمارکت زنجيره اي بزرگ در انگليس از فروش گوشت هايي که به گفته منتقدان دقيق علامت گذاري نمي شوند، در فروشگاه هاي خود دفاع کرده اند.

ˈشرکت هاي تسکو، موريسونز، ويتروز، کو آپ و مارکس اند اسپنسر مي گويند که حيوانات قبل از ذبح بي حس مي شوند و تنها تفاوت اين روش با ذبح اسلامي اين است که هنگام کشتار دعايي با ذکر نام خدا خوانده نمي شود.

اين شرکت ها اعلام کرده اند که گوشت گوسفند وارداتي آنها از زلاند نو با رعايت استانداردهاي ذبح اسلامي کشتار مي شوند و پيتزا فروشي زنجيره اي پيتزا اکسپرس نيز از قبل گفته بود که مرغ هايي که مصرف مي کند، بيهوش و سپس بر اساس سنن اسلامي ذبح مي شوند.
تمام اين شرکت هاي مي گويند که حيوانات قبل از ذبح بيهوش مي شوند و با اجراي سنت اسلامي در کشتار اين حيوانات گوشت آنها براي مصرف در کشورهاي مسلمان و غيرمسلمان مناسب است.

شرکت هاي تسکو و کو آپ مي گويند، تمام دام هايي که گوشت آنها را عرضه مي کنند، قبل از ذبح بيهوش مي شوند و تنها تفاوت در مورد گوشت هاي حلال اين است که به هنگام ذبح آنها دعايي با ذکر نام خدا خوانده مي شود.

شرکت تسکو هم مي گويد چون اين نکته را روي بسته هاي گوشت خود اعلام نمي کند، پس علامت گذاري آن به عنوان گوشت حلال مي تواند براي برخي از مشتريان گمراه کننده باشد.

اما، شرکت ويتروز مي گويد در مورد بخشي از گوشتي که عرضه مي کند، نکته مربوط به خواندن دعا رعايت مي شود و از اين طريق از به هدر رفتن گوشت در فروشگاه ها به حداقل مي رسد، قيمت آن را مي تواند در سطح پايين تري نگه دارد و به دامپروران طرف قرارداد با اين شرکت کمک مي کند تا بتوانند در بازار بهتر رقابت کنند.ˈ

سخنگوي شرکت مارکس اند اسپنسر، مي گويد: تمام گوشت گوسفندهاي وارداتي آنها از زلاند نو حلال است؛ او تاييد مي کند که بسته اين گوشت ها با علامت حلال مشخص نشده اند ولي در مورد تمام محصولات خود مقررات مربوط به رعايت حقوق حيوانات را در نظر گرفته اند.

شرکت موريسون هم اعلام کرده که بخش کوچکي از فرآورده هاي گوشتي که آن سوپرمارکت عرضه مي کند، ممکن است گوشت حيواناتي را شامل شود که دعا به هنگام ذبح آنها اجرا شده است، ولي در تمام موارد اين حيوانات قبل از ذبح بيهوش مي شوند.

اندرو اوپي مسئول بخش مواد غذايي در اتحاديه فروشندگان کالاهاي مصرفي بريتانيا مي گويد: تمام شرکت هاي عضو اين اتحاديه تاييد کرده اند که همه حيواناتي که براي فرآورده هاي گوشتي کشتار مي کنند، قبل از کشتار بيهوش مي شوند. برخي از اين شرکت ها گوشتي را که با علامت گذاري حلال و يا کوشر مشخص شده از توليد کنندگان مخصوص اين روش خريداري مي کنند.

وي مي افزايد: با توجه به اين که بخش اعظم گوشتي که در سوپر مارکت هاي بريتانيا فروخته مي شود، محصول دامپروري هاي خود اين شرکت ها و يا وابسته به اين شرکت هاست و همه اين حيوانات در آن جا قبل از کشتار بيهوش مي شوند، ما ضرورتي نمي بينيم که بسته هاي گوشت بر اساس روش کشتار به طور جداگانه علامت گذاري شوند.

نقل مطالب با حفظ حقوق معنوي مجله و با اشاره به مشخصات كامل مقاله بلامانع است.
 

شماره آينده
شماره پياپي ۱۰۰ - سال دهم - ارديبهشت ‌ماه ۱۳۹۳


شماره جديد
شماره پياپي ۹۹ - سال دهم - فروردين‌ماه ۱۳۹۳


صفحات زرد
صفحات زرد - شماره پياپي ۹۹ - سال دهم - فروردين‌ماه ۱۳۹۳


East AfriPack 2014
آذر هولوگرام
صفحه اصلي  |  درباره ما  |  اشتراک  |  تبليغات  |  نقشه سايت  |  تماس با ما

© کليه حقوق اين سايت متعلق به مجله
فناوري و توسعه صنعت بسته بندي مي‌باشد.